Bir özgeçmişte olmaması gereken şeyleri sıraladıktan sonra oldukça fazla görüş aldım. Tüm görüşler benim için çok değerli. İşin doğrusu bloguma yazdığım tüm yazıları o konudaki yapılacak tartışmalar için bir başlangıç noktası olarak görüyorum. Bunun için “Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 8 Şey” yazımı güncelledim. Şeylerden 1 tanesini de seçemeli hale getirdim.

1. Çok fazla bilgi Sadelik bir özgeçmişte temel prensip olmalı. Burada “Need to know”, “Nice to know” arasındaki ayrımı yapabilmek çok önemli. En fazla karşılaşılan gereksiz detaylar:

a. Özel yaşantınız hakkında gereksiz detaylar Yaş, medeni durum, ailevi bilgiler, mülkiyet durumu gibi bilgiler özgeçmişte yer almamalı.

b. Ayrıntılı irtibat bilgileri Eylem Gürgenç Hanım’ın belirttiği gibi irtibat bilgilerinin mümkün olduğunca ayrıntılı olması ve cep telefonunun verilmesi işe alım uzmanının işini kolaylaştırabilir. Fakat ben özgeçmişte cep telefonu gibi ayrıntılı irtibat bilgisi ve fazla detay verilmesini teslimiyetçi bir tutum olarak görüyorum. Bence aday başvurduğu şirkete herşeyi değil, sadece başvurduğu pozisyona yeterliliği gösteren bilgileri vermeli. İşe alım uzmanı zaten ilgi duyuyorlarsa size e-posta adresinden ulaşabilir.

Ayrıca daha yalın ve etkileyici CV’ler oluşturmak için infografik yaklaşımlardan yararlanılabilir (Burak Yaman Bey’in katkısı). İnfografik CV’ler özellikle yaratıcılık gerektiren pozisyonlara yapılan başvurularda farklılaşma yaratarak size avantaj sağlayabilir.

2. Hedeflediğiniz kariyer ile doğrudan ilgisi olmayan tecrübeler Çok farklı alanlarda çalışmış, ilginç işler yapmış olabilirsiniz. Eğer bu tecrübeler kariyer hedefine katkı sağlamıyorsa özgeçmişinize dahi etmeyin. İlgisiz tecrübeler özgeçmişi okuyan kişinin zihnini karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.  Ayrıca sizi odağını kaybetmiş bir kişi olarak görebilirler.

Revza Yıldırım Hanım’ın da vurguladığı gibi karşınızda sizi hiç tanımayan ve size sadece 2-5 dakikasını ayırabilecek biri var ve işi ne kadar acil olursa olsun diğer 99 kişiden daha kıymetli değilsiniz.

Bu nedenle CV’nin başvurulan pozisyon için düzenlenmesi ve o pozisyonla doğrudan ilgili olamyan hususların çıkartılması konusunda ısrarlıyım.

3. Fotoğraf Eğer zorunluluk yoksa fotoğrafınızı koymayın demiştim. Fakat bu görüşe o kadar fazla eleştiri geldi ki, konuyu tekrar düşünmek zorunda kaldım. Buradaki amacım özgeçmişinizi okuyan kişinin sizi dış görünüşünüze göre değil, özelliklerinize, başardığınız işlere dayalı olarak zihninde kurgulamasını sağlamaktı. Fakat Çiğdem Dilmen Hanım’ın dikkat çektiği üzere maalesef bazı firmaların kıyafete yönelik sınırlandırmaları olabiliyor. Fotoğraf bu gibi durumlarda zaman kaybını önleyecek bir özellik olabilir.

İkincisi Çiler Yıldız Hanım’ın belirttiği gibi aramalarda fotoğrafsız CV’leri otomatik olarak eleyen işe alım uzmanları var. Özellikle binlerce kişinin başvurduğu işlerde fotoğrafınız olmadığı için değerlendirme dışı kalabilirsiniz. Benim gözümden kaçan bir husustu katkı için teşekkür ederim.

Bunun yanında Mehmet Gökhan Alyuruk Bey’in de vurguladığı gibi fotoğraf ve referansların CV’den çıkartılmasını İK için pozitif bir gelişme olarak görmememiz ve desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Gökhan Cansen Bey ise, ABD’deki düzenlemelere dikkat çekmiş. Son derece yerinde bir uygulama. Keşke bizde de fotoğraf, eğitim gibi performansın önüne geçen hususlara sınırlamalar getirilse. Tabi bu eknomik gelişmişliğin ötesinde zihinsel gelişmişlik ile ilgili bir konu. Burada Berna Akpınar Hanım’ın temennilerine katılıyorum.

Fakat Türkiye’de yaşıyoruz ve Esra Kemer Tulu Hanım’ın belirttiği gibi eğer başvurduğunuz işte görsel kimliğinizi de kullanacaksanız veya etkisi olacaksa fotoğraf kullanabilirsiniz. Ayrıca bunu Tuncel Gülsoy Bey’in vurguladığı gibi eğer “verdiğiniz görüntünün arkasını doldurabilecekseniz” yapmalısınız.

4. Ücret beklentisi İş başvurusu yaparken “para” değil “iş” ön planda olmalıdır.  Ücret “iş” konusunda uzlaşıya varıldıktan sonra gündeme gelmelidir. Özgeçmişte belirtilecek düşük ya da  yüksek bir ücret işi daha baştan kaybetmenize yol açabilir.

5. Gerçek dışı bilgiler Açıklama dahi gereği yok. Beyazı siyahı yok. Küçük yalanlar dahi sizi çok zor duruma düşürebilir.

6. Olumsuz tecrübeler Özgeçmişiniz güçlü yönleriniz üzerine kurmalısınız. Bu nedenle “işten atılma” gibi olumsuz tecrübelere özgeçmişe girmemelidir.

7. Abartı Yaptığınız iş ve görev aldığınız projelerdeki sorumluluklara ilişkin abartılı bilgiler. Yanlış beklentilerin oluşması görüşme süreci başladığında sizi zor duruma düşürecek, her iki tarafa da zaman kaybı yaşatacaktır.

8. Referanslar Referanslarınız hazır olmalı fakat özgeçmişe eklenmemelidir. Referanslarınızı ancak son aşamaya yaklaştığınızda paylaşmalısınız. (Tabi işe özellikleriniz değil, güçlü tanıdıklar aracılığıyla girmeyi planlıyorsanız başka. Bu durumda bundan önceki 7 maddenin de pek anlamı kalmıyor).

Yorum Bırakın

Ne düsünüyorsunuz ?

Kim siniz ?