İŞYERİNDE MUTLULUĞUN SIRRI DUYGUSAL ZEKAYA SESLENEBİLMEKTE

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde düzenlenen İdeal İşyeri Çalıştayı’nda Prof.Dr.Türker Baş’ın yaptığı sunumda “Çalışanlar ekonomik kazanca önem veriler ama asıl önemli olan onların gündelik hayatta karar vermelerini sağlayan duygusal yanlarına ulaşabilmekte. Bunu yapabilen şirketlerin çalışanları diğerlerine göre daha mutlu oluyor” dedi. 
Baş, 22.307 kişiyle yapılan araştırma sonuçlarını paylaşarak işyerinde mutlu ve uyumlu olmanın ideal işyeri yaratmanın sırlarını insan kaynakları profesyonelleriyle paylaştı. Şirketlerin, çalışanların Limbic System denilen beynimizin duygusal alanına seslenmesi gerektiğini vurgulayan Baş, “İyi adayı bulmak ve seçemek yeterli değil, sonrasında çalışanı işyerinde tutmak ve motivasyonunu sağlamak önemli. Yetenek savaşının yaşandığı iş dünyasında iyi bir çalışma ortamı yaratmak gerekiyor1 dedi. 
Yapılan araştırma sonucu Türkiye’de en çok tercih edilen sektörlerin hızlı tüketim, telekomünikasyon ve bilişim olduğunu aktaran Baş, “Adayların tercihlerini öncelikle ilgili firmanın çalışanları, basında yer alan haber ve röportajlarla kendi çalışma arkadaşlarından elde ettikleri bilgiye göre veriyor. Adaylar diğer yandan seçmek istedikleri şirketlerde öncelikle saygınlık, prestij ve başarı arıyorlar” dedi.

*1 Eylül 2013 tarihli Hürriyet gazetesinin İK ekinde yayınlanmıştır. 

calistay

YENİ FİKİR

Prof.Dr.Türker Baş tüm kariyerini başarılı şirket ve uygulamaları incelemeye adamış bir araştırmacı, akademisyen ve danışmandır. Her yıl yüzün üzerinde şirketle çalışmakta ve bu şirketlerin uygulamalarını mercek altına almaktadır. Prof.Baş’ın görüşleri bu nedenle ulusal medyada geniş yer bulmakta ve gündem yaratmaktadır.